1/2 kółka
Odpowiedzialność za niewykonanie umowy podczas epidemii

Odpowiedzialność za niewykonanie umowy podczas epidemii – nie jest taka sama jak w normalnych warunkach. Zamawiający nie tylko może odstąpić od naliczania kar umownych, ale także nie ma prawa, aby w czasie epidemii potrącać ich z wynagrodzeniem wykonawcy.

W naszej sprawie – do kancelarii zgłosił się klient, który wygrał przetarg na wykonanie zamówienia publicznego (a nawet kilka przetargów). Niestety nie zrealizował w terminie wszystkich prac i groziła mu wielomilionowa kara z tytułu niewykonania zobowiązania. Okazało się jednak, że wpływ na tę sytuację miała epidemia koronawirusa, która zaburzyła prawidłowe funkcjonowanie firmy (żadnych przypadków zakażenia jednak nie stwierdzono). Wyjaśniliśmy mu jak wygląda odpowiedzialność za niewykonanie umowy podczas epidemii i daliśmy wskazówki jak prowadzić rozmowy z zamawiającym.

W międzyczasie zamawiający poinformował klienta, że zacznie naliczać kary umowne i potrąci je z przysługującego klientowi wynagrodzenia. Taki scenariusz oznaczał poważne zagrożenie dla dalszego funkcjonowania firmy w obecnym kształcie.

W intensywnej korespondencji z zamawiającym wskazaliśmy na szereg zdarzeń spowodowanych epidemią, które miały wpływ na funkcjonowanie firmy. Przedstawiliśmy szereg dowodów na potwierdzenie naszego stanowiska.

Zwróciliśmy również uwagę, że tarcza antykryzysowa uniemożliwia dokonywanie potrąceń kar umownych z wynagrodzeniem w czasie trwania epidemii.

Zamawiający po kilkukrotnej wymianie korespondencji i wielu rozmowach, ostatecznie przyjął nasze wyjaśnienia i odstąpił od naliczania kar. Wyznaczył także nowy termin na zrealizowanie umowy.

Sprawę prowadził adw. Jakub Ryzlak


Jeśli masz podobny problem i chciałbyś dowiedzieć się czy możesz się bronić przed odpowiedzialnością za niewykonanie umowy albo chcesz odwiedzić adwokata na warszawskiej Pradze, bo potrzebujesz pomocy w innej sprawie – zapraszamy serdecznie do naszej kancelarii w Warszawie. Możesz skonsultować się z nami także poprzez formularz kontaktowy, dzwoniąc pod numer 571-927-750 lub pisząc maila: kontakt@pragaadwokaci.pl


Może zainteresują Cię inne tematy w sprawach, w których działamy, a o których piszemy na naszych blogach?

Zajrzyj na blogi poświęcone sprawom frankowiczów, prawu rodzinnemu i prawu pracy oraz prawom dłużników. Może coś Cię zainteresuje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

img news
Skontaktuj się z nami!
    powrót na górę